FilmFeszt - fesztivál- és médiatörténeti kurzus Szolnokon

A projekt adatai

Kedvezményezett: Tisza Mozi Szórakoztató Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.

Projekt címe: FilmFeszt - fesztivál- és médiatörténeti kurzus Szolnokon

Szerződött támogatás összege: 4 992 900 Ft

Támogatás mértéke: 100%

Projekt tervezett befejezési dátuma: 2020. november 29.

Projekt azonosító száma: TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-02084

A projekt megvalósításának kezdete: 2021. július 2.

A projekt fizikai befejezésének határideje: 2022. június 30.

Záró elszámolás döntés jóváhagyás dátuma: 2023. február 24.

A projekt részletes bemutatása

Az első Képzőművészeti Filmszemlét 1969-ben rendezték meg Szolnokon. A Tisza Mozi Kft. tulajdonos-ügyvezetője először 1982-ben vett részt a tudományos és képzőművészeti filmek seregszemléjén és meglepődve tapasztalta, mennyi minden érdekességet mondtak a jeles előadók a film és a képzőművészet kapcsolatáról, milyen jövőt vizionáltak a képzőművészeti filmeknek, és értéknek tekintette, ahogy a sok művész, filmes, művészettörténész és műértő közönség egymásra talált, együtt gondolkodott értelmes célokon. Szolnokra költözve már a legnagyobb energiával vetette bele magát a Magyar Képzőművészeti Filmszemle szervezésébe és a Mozi Vállalat megszűnése után „gazdája” is lett e nagyszerű rendezvény évenkénti lebonyolításának. Több jelentős változás is volt a filmszemlék történetében. 2000-től alakult át nemzetközi filmfesztivállá, innentől lett egy tudományos párja, 2018-ban pedig Alexandre Trauner nevét felvéve vált rangos filmes eseménnyé. A szolnoki filmfesztivál elmúlt 50 évének állít egyfajta megemlékezést projektünk, amelynek nem titkolt célja az eddig felgyűlt tapasztalatok, értékek átadása a következő generáció számára: egy filmet/hez értő, fesztiválszervező kulturális szakember utánpótlásnevelés elindítása, hogy a kulturális értékmegőrzés eszközeivel a helyi identitás erősítése kézzelfoghatóvá és átélhetővé váljon.
A pályázati projekt szakmai tevékenységeinek tervezése és előkészítése a szakmai vezetés részéről már az előző évben megkezdődött. A szolnoki filmfesztivál 2019-ben „ünnepelte” 50. születésnapját és a résztvevők és szervezők közötti beszélgetések, véleménycserék során körvonalazódott egy fesztiváltörténeti kiadvány létrehozásának gondolata. A Tisza Moziban jelenleg is működő filmklubok tagsága nagy érdeklődéssel figyelte a fesztivál szervezését, az ősszel elindított youtuber klubban pedig valós igényként fogalmazódott meg az aktív közreműködés szándéka. Varró Attila filmkritikus jelenleg is vezet filmklubot, szervezett és informális keretek között is sokat beszélget a mozi látogatóival- a filmek nézőivel, a fiatal filmklubosokkal, a moziba betérő fiatalokkal. A szakmai vezetés másik eltökélt szándéka, hogy – miután a Tisza(p)Art Mozi is tagja az Europa Cinemas hálózatának – minél több európai filmet hozzon el közönségének és lehetőséget biztosítson az európai filmművészetről való diskurzusra, a filmművészethez kapcsolódó kreatív iparág(ak) megismerésére, a filmszemlék szervezésére, értékeire. A Tisza Mozi Kft-nek alapítás óta célja a filmeket „értve néző” közönség nevelése, a filmes ismeretterjesztés. Az érdeklődés és a fesztivál kerek évfordulója generálta a projekt alapötletét: a fesztivál – és médiatörténeti kurzus elindítását, amelynek nem titkolt célja a helyi kulturális szakember utánpótlásnevelés. A projektötlet megvalósításához mind a leendő szakmai közreműködők (Ifjúságért Egyesület, Varró Attila, Demeter Éva) mind pedig az együttműködő partnerek (Magiszter Alapítványi Gimnázium és Tiszaparti Gimnázium) részéről nyitottság mutatkozott.

A projekt előkészítettsége

A projekt előkészítése során elkészült a szakmai megalapozó dokumentum. A projektet a Tisza Mozi Kft. saját tulajdonú ingatlanán hajtjuk végre, a fizikai elhelyezés biztosított. A vetítéssel egybekötött ismeretterjesztő előadássorozat a mozi nagytermében, a szakköri foglalkozások az emeleten nemrégiben kialakított közösségi térben, míg a kiállítás a mozi kávézójában kerül lebonyolításra. A szolgáltatások költségeinek alátámasztásához indikatív árajánlat bekérése megtörtént.

A projekt által érintett célcsoport(ok)

A projekt célcsoportja a szolnoki 15-30 éves fiatalok, akik művészeti pályát kívánnak választani, vagy már választottak is és szívesen tevékenykednének a jövőben a kreatív iparágban, különös tekintettel a média és a film világára. Rajtuk kívül célcsoport minden olyan filmszerető középiskolás és fiatal szolnoki lakos, akik érdeklődnek az európai filmes kultúra iránt és szívesen részt vesznek az ismeretterjesztő előadássorozaton. A célcsoporttagok elérése egyrészt a középfokú oktatási intézményeken keresztül (kiemelten a Magiszter Fényes Adolf Szolnoki Gimnáziuma Művészeti Szakgimnáziuma és Alapfokú Művészeti Iskolája és a Tiszaparti Gimnázium), másrészt a moziban működő filmklubok tagságán keresztül történik.
Az ismeretterjesztő előadássorozatra alkalmanként 130 főt várunk, a szakköri foglalkozások létszáma 20 fő, ők mindannyian aktív résztvevői lesznek a kiadványbemutató kiállítás megszervezésének és lebonyolításának, valamint a projektet záró tanulmányútnak.
A projekt közvetett célcsoportja Szolnok város filmkedvelő és fesztiválszerető lakosai, a Tisza Moziban megrendezésre kerülő kulturális események látogatói.

Megvalósítandó tevékenységek
Önállóan támogatható tevékenységek

A kultúra közösségfejlesztő szerepének erősítése kulturális programok lebonyolításával
Korosztály- és érdeklődés specifikus kultúraközvetítő program megvalósítása
Képzőművészeti alkotásokkal való találkozások alkalmainak megteremtése - kiállítás
Filmszínház programok megvalósítása, szervezése, amely a közösség kulturális fejlődését szolgálja – ismeretterjesztő előadássorozat
Amatőr és hivatásos képzőművészek és alkotói csoportok közös alkotói klubja, és közösségfejlesztő programjának megvalósítása – szakkör

Kreatív alkotást ösztönző közösségépítés programszervezéssel - tanulmányút
A fejlesztés során 4 támogatható tevékenységet kívánunk megvalósítani 15-30 év közötti fiatalok számára: ismeretterjesztő előadássorozat, szakkör, kulturális esemény (kiállítás), tanulmányút. A megvalósuló programok térítésmentesen látogathatók a célcsoport számára.

A projekt tervezése és megvalósítása során a projektgazda Tisza Mozi Kft. figyelembe veszi az esélyegyenlőségi és a releváns környezetvédelmi szempontoknak való megfelelést. A projekt végrehajtása védett természeti és kulturális értéket nem érint, azokra káros hatással nincs. A projekt kommunikációjában és a megvalósítók, résztvevők viselkedésében nem közvetít szegregációt, csökkenti az esélyegyenlőségi csoportokra vonatkozó meglévő előítéleteket.

Infoblokk